< Back

Kupiłem korek i zastanawiam się czy mogę go od razu włożyć do formikarium?

Zanim wytniemy komory i będziemy wkładać korek do formikarium należy go odpowiednio przygotować. Proces ten trwa ok. 2 tygodni i polega na moczeniu korka w całkowitym zanurzeniu i codziennej wymianie wody. Kiedy korek już już dobrze wymoczony należy go całkowicie wysuszyć (ja suszę korek na kaloryferze). Kiedy korek jest już suchy możemy zabrać się za wycinanie komór i jego instalację w formikarium spokojni o to, że mrówkom nic złego nie grozi.

Jak nawadniać formikarium korkowe?

Korek nie chłonie dobrze wody, nie można zatem w szybkim tempie go nawodnić. Zwykle stosuje się 2 taktyki nawadniania.
Pierwsza metoda polega na tym, że do specjalnie wyżłobionej, niepołączonej z innymi komory wkłada się kawałek łatwo nasiąkliwego materiału np. gąbkę, waty czy kawałek szmatki i przez otworek nawilża się te materiały, które z kolei oddają wodę korkowi.
Druga metoda polega na wlewaniu wody (oczywiście bardzo powoli, najlepiej strzykawką z igłą) bezpośrednio pomiędzy korek i szybkę. Metoda ta jest znacznie wolniejsza od poprzedniej ale za to mamy w formikarium sam korek bez innych materiałów, które mogą w ocenie niektórych osób szpecić je. Obie metody są godne polecenia, którą się wybierze to już kwestia gustu.

W miejscach gdzie są komory ciągle mam zaparowaną szybkę, co robię źle?

Do takiego stanu może dojść kiedy:

– Korek jest za mocno nawodniony i paruje z niego zbyt duża ilość wody.

– W pomieszczeniu, w którym stoi formikarium często dochodzi do zmian temperatury powietrza.

– Formikarium jest zbyt mocno podgrzewane.

Aby temu zapobiegać należy: – Formikarium nawilżać powoli zgodnie z zasadami omówionymi we wcześniejszym pytaniu.

– Przenieść formikarium do pomieszczenia o względnie stałej temperaturze otoczenia lub gdzie zmiany temperatury zachodzą powoli.

– Zaprzestać podgrzewania formikarium, lub np. zmniejszyć moc żarówki czy też odsunąć ją dalej od formikaria.