< Back

Jaka grubość złoża w części gniazdowej będzie odpowiednia?

Formikarium ziemne powinno mieć od 1cm szerokości w górę. Cieńsze warstwy o wiele szybciej wysychają a ich ponowne nawadnianie jest bardzo kłopotliwe ze względu na łatwość z jaką się zawalają przy zadawaniu wody.

Mrówki zbudowały korytarze i nie za bardzo widzę co się dzieje w gnieździe, co robić?

Jeśli decydujemy się na hodowlę mrówek w formikarium ziemnym musimy się liczyć z tym, że nie będziemy mieli wszystkiego jak na dłoni. W zamian za to nasi podopieczni mają wolną rękę przy budowie gniazda. Wraz ze wzrostem liczebności kolonii widoczność w gnieździe będzie ulegała poprawie, zawsze jednak będą miejsca gdzie mrówki będą mogły korzystać z pełnej prywatności.

Kiedy będę wiedział, że formikarium trzeba nawodnić i jak mam to zrobić?

Kiedy ziemia w w części gniazdowej zrobi się jaśniejsza, będzie to oznaczało, że formikarium wymaga nawodnienia. Wodę w ziemię wpuszczamy delikatnie najlepiej kroplami. Doskonale do tego zadania nadaje się strzykawka z igłą. Dolewając robimy przerwy i obserwujemy czy ziemia przybrała już odpowiedni kolor świadczący o jej nawilżeniu.

Wpuściłem mrówki do formikarium, od dwóch dni siedzą tylko i w ogóle nie kopią, dlaczego?

Powodem takiego zachowania może być zbyt słabo nawilżona ziemia. Dolanie odrobiny wody powinno rozwiązać sytuację.

Chciałbym, żeby mrówki rozpoczęły kopanie korytarzy w wybranym przez mnie miejscu, jak to zrobić?

Zmusić mrówek się nie da. Możemy jedynie zasugerować im miejsce od którego powinny zacząć. W tym celu robimy niezbyt szerokie i głębokie na ok. 1-2 cm wgłębienie. Mrówki zwykle chętnie korzystają z takich udogodnień i zaczynają pracę właśnie w tym miejscu.