Czytaj

How Can We Help?
< Back
Print

Jaki duży ma być wybieg?

Wybieg jest ważnym elementem w życiu kolonii i musi być odpowiedniej wielkości. Jeśli wybieramy gatunek mający mało liczne kolonie (do 200-300 robotnic, np. Leptothorax czy Themnothorax) lub nasza kolonia innego, bardziej licznego gatunku nie jest jeszcze za duża- wybieg nie musi być duży, powinien wystarczyć 15cm x 15cm. O ile dla wspomnianych Leptothorax taki wybieg wystarczy do końca istnienia kolonii, to dla innych gatunków będziemy musieli go stopniowo powiększać. Generalnie przy projektowaniu areny należy się kierować zasadą: „im większa tym lepsza”. Wiadomym jest, że nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej przestrzeni na wybiegu jaką mają mrówki w naturze. Jednak wybieg 40cm x 80cm można uznać już za dość duży i jak się domyślam posiadanie takiego wybiegu dla swojej kolonii jest marzeniem niejednego myrmekologa-amatora. Jest jeszcze jedna kwestia nie poruszona w tym temacie, a mianowicie 3 wymiar naszej areny, czyli wysokość. Zwykle przyjmuje ona wielkości zaczynające się od 5-6cm wzwyż, w zależności od osobistych preferencji hodowcy. Osobiście preferuję wybiegi max. 10-cio centymetrowej wysokości, ze względu na łatwość dostępu.

Jak urządzić wybieg?

Najczęściej wybieg pozostaje suchy. Z tego względu żywe rośliny są rzadką dekoracją wybiegów. Zwykle wybieg jest upiększany wszelkiego rodzaju kamieniami, gałązkami, korą drzew, liśćmi, igliwiem i in. elementami, które można znaleźć w lesie. Można się też pokusić o wspomniane już wcześniej żywe rośliny ale trzeba je odpowiednio zabezpieczyć tak, aby mrówki nie przeniosły gniazda do doniczki. 🙂

Jakie podłoże do areny?

Piasek, ziemia ogrodowa, włókno kokosowe, jakieś podłoża terrarystyczne, etc. Coś co można łatwo zwilżyć i jest przyjazne dla mrówek. Ja osobiście stosuję piasek kwarcowy, jest estetyczny i w razie potrzeby dobrze chłonie wodę.

Dlaczego mrówki wnoszą do formikarium piasek z areny?

W ten sposób regulują wilgotność powietrza w gnieździe. Wnoszą suchy piasek lub wynoszą mokry aby obniżyć wilgotność bądź wnoszą wilgotny i wynoszą suchy aby zwiększyć wilgotność powietrza w gnieździe. Taki zabieg może być spowodowany także tym, że mrówki mają za duże wyjście z gniazda, przez co tracą dużo wilgoci lub ciepła. Takie zachowanie może również sugerować, że wydrążone np. w korku/drewnie/betonie są za duże jak na obecne wymiary kolonii i aby zmniejszyć tę niezagospodarowaną przestrzeń którą należy czyścić mrówki wnoszą do środka piasek.

Table of Contents