< Back

Jak utrzymywać odpowiednią temperaturę w formikarium?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w termometr. Dzięki niemu bez obaw możemy eksperymentować i dopasować urządzenie ogrzewające do naszych potrzeb i możliwości technicznych i finansowych. Można stosować bardziej specjalistyczny sprzęt: reflektory i promienniki podczerwieni, poduszki i koce, maty grzejne, kable grzewcze, grzałki akwariowe lub po prostu wykorzystać lampkę do biurka, która będzie dawać odpowiednio dużo ciepła i światło pomocne w obserwacjach.

Jak ogrzewać wybieg a jak część mieszkalną?

Wybieg, jeśli nie jest całością z częścią mieszkalną nie wymaga dodatkowego podgrzewania. Część gniazdową można podgrzewać za pomocą zwykłej lampki, zastosować kabel grzewczy, promiennik, grzałkę, etc. Należy jednak uważać, aby nie doszło do przegrzania gniazda. Stosując zwykłą lampkę możemy skupić promień światła a tym samym ciepło na jednej komorze, ruch powietrza sprawi że w pozostałej części gniazda temperatura będzie się podnosić do żądanego poziomu. Korzystając z kabla bądź maty grzewczej można według własnego uznania zamontować te urządzenia tak, aby ogrzewały gniazdo. Jeśli jest ułożone pionowo warto zamontować je w okolicach dolnych komór ponieważ ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, przez co ogrzeje się całe gniazdo.

Czy mogę używać zwykłej żarówki do ogrzewania formi i o jakiej mocy?

Oczywiście że można, moc żarówki zależy od tego, jak blisko chcemy ją trzymać od gniazda. Im bliżej tym lepiej zastosować żarówkę o mniejszej mocy. Stosowanie żarówek np. 100W jest według mnie nieekonomiczne, gdyż aby nie zrobić krzywdy mrówkom musimy oddalić lampkę na dość dużą odległość, przez co większość ciepła wydzielonego przez tę żarówkę jest oddawane do otoczenia, a ciepło, które dociera do gniazda jest znikome. Dokładne określenie mocy jest możliwe jedynie na zasadzie prób i błędów tak samo, jak odpowiednia odległość pomiędzy lampką a ścianą gniazda.

Czy mrówki potrzebują światła?

Specjalnego oświetlenia nie wymagają. Wystarczy to światło, które pada zza okna do pokoju, bądź z żyrandola. Jakieś specjalne, dodatkowe oświetlenie formikarium jest tylko potrzebne dla obserwatora, aby lepiej mógł przyglądać się codziennym zmaganiom mrówek.

Jaka jest optymalna temperatura dla mrówek?

Optymalna temperatura do rozwoju w dzień w czasie ,gdy dochodzi ona do maksimum to 28-30*C +- 1-2*C. W nocy może spadać nawet do 15-16*C. Niestety z przyczyn technicznych wielu z nas nie jest w stanie doprowadzić do tak dużych wahań temperatur, dlatego w dzień temperatura nie musi przekraczać 30*C a w nocy może spadać do temp. pokojowej ( na ogół 21-23*C). Mimo wszystko nie każdy gatunek wymaga tak dużej temperatury. Część pospolitych gatunków doskonale czuje się w temperaturze pokojowej. W letnie upały ta temperatura wzrasta nawet do 26-28*C, a przez resztę roku oscyluje w granicach 20-23*C, co równie korzystnie wpływa na rozwój, kondycję i zdrowie naszej kolonii.

Do jakiej temperatury mogę podgrzewać formikarium?

Należy postarać się, żeby w formikarium temperatura nie przekraczała znacznie 30*C. Temperatura sięgająca 40*C jest już temperaturą niebezpieczną dla zdrowia i co najważniejsze życia mrówek (we wszystkich stadiach rozwoju) i królowej. Wysokie temperatury nie powinny być długotrwałe, należy zachować dobowy rytm temperaturowy. Noc zawsze musi być chłodniejsza niż dzień, a i w dzień od samego rana nie może trwać upał 35*C. Najlepiej jest stopniowo podnosić temperaturę od rana tak, aby np. w okolicach godziny 10-12 osiągnąć maksymalna temperaturę a ok. godziny 16-17 obniżać stopniowo przez następną godzinę lub dwie do nocnej normy temperaturowej. Taka manipulacja temperaturą jest spowodowana zmiennocieplnością mrówek. Ich szybkość metabolizmu i reakcji zależy od temperatury. Jeśli mrówki będą pracować na „wysokich obrotach” przez 24h/dobę to bardzo szybko będą ginąć a my sami bardzo krótko nacieszymy się mrówkami.

Czy temp. pokojowa(21-23*C) jest odpowiednia?

Jest odpowiednia, jednak nie dla wszystkich gatunków. Większość pospolitych gat. np.Lasius niger, Formica fusca, Tetramorium caespitum, Myrmica rubra jest w stanie normalnie rozwijać się, królowe tych gatunków bardzo ładnie czerwią się, a kolonia się rozrasta. Są jednak gatunki np. Camponotus, większość Formica i jeszcze wiele innych, które potrzebują znacznie wyższych temperatur do prawidłowego a przede wszystkim szybszego rozwoju.

Czy mogę używać kabla grzewczego aby utrzymywać odpowiednią temperaturę?

Oczywiście że można używać takiego kabla, jednak ważne jest jego ułożenie. Ogrzewanie samego wybiegu jest bezsensowne. Bardziej praktyczne będzie ogrzewanie gniazda i to też nie wszystkich jego komór. Część komór powinna nie być ogrzewana tylko zawierać chłodne i rześkie powietrze. Na ogół rzadko stosuje się kable i maty grzewcze, gdyż oprócz tego, że jest to drogi sprzęt, czasem ciężko go wkomponować w formikarium tak, aby nie szkodził mrówkom albo nie pozwalał im uciec z formi. Jak na razie jednym z lepszych wyjść pozostaje ogrzewanie punktowe lampką.

Dlaczego mrówki wygrzewają poczwarki na/przy kamieniach?

W naturze kamienie dość szybko się nagrzewają na słońcu a zgromadzone ciepło oddają nieco dłużej, co jest sprawnie wykorzystywane przez mrówki aby ich poczwarki szybciej dojrzały. W formikarium ciężko jest wykorzystać ten sposób, gdyż najczęściej formikaria są budowane z korka lub betonu. Taka sytuacja wymaga formikarium z ziemią, można wtedy zastosować kamień grzewczy, który wykorzystuje się w terrariach dla płazów i gadów.