< Back

Co to arena? Do czego służy?

Arena jest to część formikarium niezamieszkana przez mrówki. Mrówki na arenie żerują, wynoszą odpady i patrolują okolicę. Arena połączona jest z częścią gniazdową albo bezpośrednio, albo wężykiem.

Z czego zrobić arenę? Jak ma wyglądać?

Areną może być pudełko po patyczkach do uszu, pudełko po lodach, po sałatkach, a także pojemnik na żywność. Jednakże dla zapewnienia miłych obserwacji i odrobiny estetyczności polecam akwarium, lub-jeśli masz odrobinę talentu-własnoręczne sklecenie areny z kawałków szyb lub plexy. Po przycięciu szkła lub plexy należy skleić silikonem (szkło) lub za pomocą specjalnego kleju do plastiku (plexa). Wystrój areny zależy od upodobania mrówek i ich właściciela. Nie polecam elementów wilgotnych z racji tego, że do takich to przedmiotów (np. ziemia lub mech) mrówki mogą się przeprowadzić. Osobiście na arenę wysypuje cienką warstwę piasku zmieszanego z ziemią w proporcjach 5/1 (więcej piasku). Następnie gdzieś w rogu kładę ususzony mech, a po arenie rozrzucam suche liście. Całość uwieńczam kawałkiem kory. Aby pewnego dnia nie obudzić się z mrówką na nosie 🙂 zalecam przeczytać ten Artykuł

Arena z pudełka po lodach

Do wykonania takiej areny potrzebne nam będzie:

  1. Pudełko po lodach.
  2. Talk
  3. Spirytus

Do tego narzędzia:

  1. Nożyczki
  2. Strzykawka
  3. Opcjonalnie pędzel

Tak więc gdy już mamy czyste pudełko (dobre były lody 😉 ? ) zdejmujemy wieczko i wycinamy z niego środek, tak aby zostały kilkucentymetrowe ranty. Następnie sporządzamy talkohol i nakładamy go na ranty które zostały nam w pokrywce (strzykawką lub pędzlem). Czekamy aż wyschnie, potem zamykamy pokrywką nasze pudełko i mamy arenę. Prostą i funkcjonalną.