< Back

Czy w korku mam wydrążyć jedną komorę czy całe mrowisko (tzn komory i korytarze)?

Najczęściej wystarczy jedna, dwie komory, jakiś krótszy korytarzyk do wyjścia. Mrówki same powinny dać sobie radę z wydrążeniem nowych komór, gdy przyjdzie taka potrzeba. Można wydrążyć praktycznie cały system korytarzy i komór, jednak należy się liczyć z tym, że mrówki przebudują go do własnych potrzeb i upodobań. Warto dobrze namoczyć korek w wodzie przed dopuszczeniem do niego mrówek, wilgotny korek łatwiej będzie mrówkom przebudować.

Moje mrówki siedzą w gnieździe i żadna nie wychodzi, czy to normalne?

Mrówki nie wychodzą z gniazda aby „wyprostować nogi”, lecz po to aby zdobyć pokarm, wynieść ziemię, nawilżyć gniazdo, zbudować kopiec, etc. Jeśli mrówki są najedzone, mają wszystko co im jest do życia potrzebne, to nie mają powodu, aby opuścić gniazdo. Tym samym w opisanej przeze mnie sytuacji jest to normalne. Kolejnym powodem może być np. stres związany z przeprowadzką. Problem zaczyna się wtedy, gdy mrówki nie wychodzą, tylko od czasu do czasu wynoszą martwą siostrę. Wtedy należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc na forum, opisać dokładnie jak wygląda sytuacja i jak najdokładniej opisać zachowanie mrówek a na pewno ktoś udzieli dobrej i pomocnej rady.

Mrowisko ma być ustawione pionowo czy poziomo?

Cześć gatunków w naturze ma płytkie, płasko rozłożone mrowiska, część sięgające dość głęboko. Myślę że jest to ważny aspekt w uwzględnieniu ułożenia mrowiska. Jednak z drugiej strony większego znaczenia to chyba nie ma, gdyż jeśli zapewniamy mrówkom godne warunki, to czy mrowisko będzie pionowe czy poziome już schodzi na drugi plan, jeśli tylko mrówki same z chęcią zasiedlą część gniazdową.

Czy zamiast korka może być ziemia?

Może być ziemia, piasek, gips, beton. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od części gniazdowej. Czy ma to być pewne, mocne i stabilne gniazdo, czy mrówki mają same drążyć bądź kopać swoje korytarze i komory, czy też może chcemy, aby mrówki same drążyły korytarze w „sztywnym” materiale. Wybór materiału na budowę części gniazdowej wiąże się jeszcze z możliwościami obserwatorskimi. W przypadku piasku/ziemi raczej nie będziemy widzieć co dzieje się z naszym mrowiskiem „od środka” Co jest możliwe np. w przypadku zastosowania korka bądź gipsu.

Jak to jest z tym gipsem czy betonem komórkowym?

Materiał ten jest łatwy w nawilżaniu, mrówki spokojnie utrzymują odpowiednią wilgotność. Jeśli nie ma pozostałości po pokarmie, wnętrze gniazda raczej nie pleśnieje, jest stabilne, komory i korytarze są już wydrążone. Jest on równie często stosowany przez mrówczarzy co korek czy ziemia. Wszystko zależy od preferencji.

Czy jak zastosuję piasek bądź ziemię zamiast korka czy gipsu, to nie będzie się to zawalało?

Nie będzie, jeśli wcześniej ten piasek bądź ziemię zalejesz solidnie wodą, dobrze wymieszasz i ubijesz. Musi wyjść z tego bardzo gęsta i zbita konsystencja. Następnie poczekaj, aż trochę podeschnie i możesz śmiało zasiedlić takie gniazdo mrówkami. Piasek/ziemia będzie już wtedy mocno zbita, jednak mrówki będą mogły z powodzeniem w nim drążyć korytarze i komory. Jest jeszcze jeden bardzo ważny czynnik- wstrząsy wywołane zwykłym chodzeniem po pokoju. Często są niegroźne dla tej konstrukcji, jednak dla własnego spokoju można je zniwelować. Dobrym wyjściem jest podłożenie pod formi kawałka styropianu lub grubszego płótna, prześcieradła, maty pod akwarium albo innego materiału, który skutecznie będzie tłumił drgania.