How Can We Help?
< Back
Print

Kiedy roją się mrówki?


Królowe roją się, tzn. wylatują z gniazda, kopulują aby następnie znaleźć miejsce dla przyszłej kolonii, od maja do października. Rodzaj Lasius najintensywniej roi się w miesiącach Lipiec i Sierpień. Mrówki z rodzaju Formica roją się od maja do sierpnia. Tak duża rozbieżność wynika z różnorodności gatunków-ich występowania, zachowania, cech charakterystycznych. Dla przykładu mrówki leśne jak Formica rufa, Formica polyctena roją się w miesiącach maj-czerwiec, natomiast takie mrówki jak Formica pratensis, Formica rufibarbis czy też Formica cunicularia w miesiącach czerwiec-lipiec, podczas gdy Formica fusca, Formica cinerea, Formica sanguinea czy też Formica truncorum(także mrówka leśna) w miesiącach lipiec-sierpień. Mrówki z rodzaju Tetramorium roją się w czerwcu. Mrówki z rodzaju Myrmica roją się w okresie sierpnia do września, niektóre gatunki nawet do października. Rodzaj Manica swoją rójkę ma w maju i we września. Rodzaj Leptohorax w zależnosi od gatunku od lipca do września. Rodzaj Camponotus roi się od maja do lipca w zależności od gatunku.

 

 W jakich warunkach pogodowych można się spodziewać rójki?


Pamiętając o tym, że mrówki są zmiennocieplne rójki zdecydowanie możemy się wtedy kiedy jest ładna pogoda. To znaczy, kiedy jest ciepło (powyżej 20*C), słonecznie, nie ma silnego wiatru. Najlepszym czasem do łapanie rójkowych królowych jest okres ładnej pogody zaraz po kilku chłodnych dniach. Mrówki tylko czekają aby po okresie słabej pogody wykorzystać ciepłe dni na rójkę. W takich warunkach może roić się nawet kilka gatunków na raz.

 

 Gdzie mogę złapać młodą królową?


Na pobliskich(od mrowiska) kamykach, krzewach, na ulicy, wszędzie gdzie się da. Im silniejszy wiatr tym dalej odfruną mrówki od gniazda.

 

 Czy mrówki lądują daleko od gniazda?


Względnie nie daleko lądują młode królowe od macierzystego gniazda, choć tutaj, jak w wielu przypadkach, wszystko zależy od gatunku. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wiatr, silny wiatr raczej nie sprzyja rójce. Słabszy bądź jego brak jest dobrym znakiem:)

 

 Czy można doprowadzić do tego aby mrówki kopulowały w formi?


O ile w ogóle jest to możliwe to na pewno bardzo trudne, dlatego nawet po złapaniu samicy i samca z różnych mrowisk szansa że będą kopulowały i samica zostanie zapłodniona jest prawie równa zero, ale chyba nie jest niemożliwa. Ostatecznie szkody wyrządzone wyłowieniem samca i samicy z ich macierzystych gniazd są nieproporcjonalnie ogromne w stosunku do szansy ich kopulacji w warunkach sztucznych.

 

 Czy możliwe jest dochowanie się królowych zdolnych do złożenia nowej koloni w warunkach domowych w formi ?


W przypadku dojrzałych kolonii taka sytuacja może mieć miejsce. Dochowanie się przez kolonię form płciowych to główny cel zakładania i egzystencji kolonii. Oczywiście w przypadku gdy w kolonii znajdą się samce i samice gotowe do lotu godowego to nie będę miedzy sobą kopulowały, gdyż mrówki jak ognia starają się unikać związków kazirodczych.

 

 Złapałem kilka królowych, czy mogę trzymać je w jednej probówce?


Mieć zawsze można. Nie zawsze jest to wskazane. Jeśli posiada się królowe gatunku, który w naturze ma jedną królową w kolonii (tzw. Monoginia), robotnice pierwszego pokolenia doprowadzą do tego że zostanie tylko jedna prawowita władczyni. Posiadanie kilku królowych u takich gatunków może przyśpieszyć początkowy rozwój kolonii, gdyż królowe zaczną współpracować ze sobą(Pleometrozja ). Tego typu zabiegi można stosować u bardzo pospolitych mrówek np. Lasius niger. W przypadku rzadszych, łączenie ze sobą królowych gat. monoginicznych jest „marnotrawstwem” królowych. Współpraca królowych niekoniecznie musi wystąpić, takie połączenie może doprowadzić do walki pomiędzy królowymi, a w ostateczności w najlepszym przypadku na okaleczeniach, a w najgorszym do śmierci jednej a nawet obu! Jeśli jest to gatunek który w koloni może posiadać wiele płodnych królowych, wtedy rozwój takiej kolonii jest szybszy, bezpieczniejszy i jeśli jest to możliwe to warto założyć taką kolonie z kilkoma królowymi w jednej probówce. Zwiększa szanse na przeżycie królowych w początkowym okresie a także samo tempo późniejszego rozwoju.

Table of Contents