How Can We Help?
< Back
You are here:
Print

Zimowanie – co to jest i czy jest potrzebne?


W pierwszym roku istnienia kolonii, taki zabieg nie jest potrzebny. Część gatunków potrafi obejść się bez zimowania, a części jest to wskazane. Zimowanie jest to obniżenie temperatury kolonii, w temperaturze tej, królowa przestaje czerwić.. Obniża się temperaturę w granicach 0-5*C(czyli najlepiej jest włożyć do lodówki o ile jest to możliwe) Wiele gat. mrówek ma swój zegar biologiczny tak ustawiony, że gdy przychodzi jesień królowe zaprzestają wydawać nowe potomstwo, gdyż na zew. warunki powodują że jest zimno, czyli reakcja owadów jest spowolniona, ciężko znaleźć jakiś pokarm białkowy, a także samym dorosłym mrówkom pozostaje korzystać z zapasów żywności jakie nagromadziły przez lato. Na wiosnę mrówki ponownie się budzą do życia, a królowe zaczynają składać nowe jajeczka.

 

Jak przygotować mrówki do zimowania?


Przed zimowaniem mrówki powinny zostać solidnie nakarmione. Następnie stopniowo obniżamy temperaturę. Zakładając że zaczynamy od temperatury 28-30*C, obniżamy do poziomu 20*C następnie do 10-15*C. Taki spadek temperatury najlepiej wydłużyć w przeciągu 3tyg. Każdy spadek na jednej tydzień. W połowie drugiego tygodnia dać ostatni raz miodu oraz nieco zwilżyć gniazdo(chyba że jest wilgotne). Ostatni tydzień-czwarty jest tygodniem szybkich zmian. Na początku 4 tygodnia temperatura nie powinna przekraczać 10*C, i codziennie obniżać o 1-2*C, tak aby pod koniec 4 tygodnia przygotowań temperatura wynosiła 0-5*C. Przygotowanie do zimowania można uznać za zakończone. Teraz kolejne min. 4 tyg. zimowania. Po zimowaniu rozbudzanie należy wykonywać mniej więcej w takim samym czasie co przygotowanie do zimowania. Czynności wykonujemy odwrotnie. Należy pamiętać że po przebudzeniu zapotrzebowanie kolonii na białko bardzo wzrosnie wzgledem tego co było przed zimowaniem.

 

 Ile powinno trwać zimowanie?


Zimowanie samo w sobie(czyli w temp. 0-5*C) powinno trwać minimum 1 miesiąc. Przygotowanie do tego stanu od 2-4 tygodni.

 

 Jakie korzyści daje zimowanie?


Zimowanie daje możliwość niejako odpoczynku nie tylko dla samej królowej a także i całego mrowiska. Powoduje ono także, że królowa po przebudzeniu składa bardzo dużą ilość jajeczek, w krótkim czasie. Zimowanie powoduje także że królowa jak i same robotnice żyją względnie dłużej, gdyż ich życie „ zatrzymuje się” na pewien okres.

Table of Contents