How Can We Help?
< Back
You are here:
Print

Od czego zależy wielkość robotnic w jednej kolonii?


Wielkość robotnic w kolonii zależy od wieku kolonii i dostarczanego białka larwom. Starsze kolonie mają większe robotnica, za sprawą pobierania większej ilości białka. Młode kolonie białko pobierają w mniejszych ilościach, rzadziej wychodzą na arenę w poszukiwaniu pokarmu białkowego przez co wielkość robotnic jest mniejsza. Jednak wraz ze wzrostem liczby robotnic, stają się one „odważniejsze”, częściej wychodzą na poszukiwanie pokarmu i powoli, sukcesywnie robotnice są coraz większe.

 

 Jak długo trwa rozwój robotnicy od jajka do formy imago?


Na początku należy zaznaczyć od jakich warunków zależy rozwój. Są to: temperatura, wilgotność, dostępność pokarmu i przede wszystkim gatunek. Przy zachowaniu optymalnej temperatury(28-30*C) oraz wilgotności(zależnie od gatunku), przy nieograniczonym dostępie białka(podawać tak często i dużo póki się interesują pokarmem białkowym) rozwój może trwać od 3tygodni(np. Tetramorium, Lasius) nawet do 3 miesięcy(np. Camponotus).

 

 Czy robotnice składają jaja?


Czasami robotnice składają jaja. Ma to miejsce najczęściej u mrówek z niżej rozwiniętych rodzajów. Jednak ze względu na to, że są to osobniki niezapłodnione z takich jaj mogą wylęgnąć się tylko samce.

 

 Gdy pojedyncze robotnice mi uciekną, jak je mam złapać?


Zakładając że uciekły w momencie gdy np. otwieraliśmy pokrywę to można nawet delikatnie w palce spróbować złapać mrówkę, ale to wymaga dużej wprawy. Najlepszym sposobem jest pędzelek o miękkim włosiu, mrówki będą gryzły włosie pędzelka, a Ty spokojnie przeniesiesz je do formikarium. Bez żadnych strat. Jeśli uciekły w bliżej nie określonym czasie i kierunku, odnalezienie ich jest raczej niemożliwe. Nie jest to mysz czy chomik, że zwabimy je jakimś pokarmem. Takie robotnice na ogół są skazane na śmierć

Table of Contents