Jak odróżnić królową od robotnicy?
Królowa na ogół jest znacznie większa od robotnicy, jej odwłok, a także tułów znacznie różni się od robotnicy. Przede wszystkim ma znacznie masywniejszy tułów, zawierający mięśnie skrzydeł. Królowa jest wyższa w „kłębie”, góra jej tułowia jest wyżej od głowy, co widać, gdy popatrzymy na mrówkę z boku. Jeśli wiemy jak wygląda robotnica poszukiwanego gatunku, bez problemów znajdziemy królową. Po prostu jest to „wypasiona” robotnica. Zachęcam do obejrzenia galerii, gdzie można zapoznać się z tym jak wyglądają robotnice, a jak królowe poszczególnych gatunków.
Dlaczego jedna młoda królowa ma większy odwłok od innej?
Odwłok królowych zależy od gatunku. Jedna królowa przyjmuje więcej plemników, intensywniej się czerwi(składa jajka), inna mniej. Wielkość odwłoku może także zależeć od tego czy królowa przeszła w stan spoczynku, w którym nie składa jajek. Wielkość odwłoku królowej zależy głównie od gatunku mrówki i od jej zegara biologicznego. Przede wszystkim mrówki zakładające kolonie w sposób klasztorny zazwyczaj mają bardzo duży odwłok, stosunkowo większy, niż robotnice. Niejednokrotnie zdarza się że w obrębie jednego gatunku różnica w odwłokach królowych jest ogromna. Często jest to związane tylko z zawartością pokarmu, bo królowe, tak samo jak robotnice, mają obszerne i rozciągliwe wole (żołądek społeczny). Jedno jest pewne, jeśli królowa jest zapłodniona to wystarczy jej zgromadzonych plemników na co najmniej kilka a może nawet kilkanaście lat.
Jak mogę znaleźć królową w mrowisku?
W zależności od gatunku złapanie królowej z mrowiska jest bardziej bądź mniej trudne. Wiąże się to z ułożeniem gniazda, czy jest to kolonia z wieloma królowymi czy tylko z jedną. Zakładając że jest to gatunek z wieloma królowymi(gdyż z takich najczęściej można pozyskać królową ze środowiska) jest to duża mrówka z wielkim odwłokiem(w stosunku do robotnic), trudno ją przeoczyć. Znajduje się ona zazwyczaj pod ziemią lub w drzewie, zależnie od gatunku
Co to znaczy że królowa zakłada kolonię w sposób klasztorny?
Gdy królowa zakłada kolonię w sposób klasztorny tzn., że po locie godowym szuka miejsca na założenie kolonii i zakłada ją od „zera”. Sama wychowuje pierwsze pokolenie i powolutku kolonia się rozwija. Wykopuje komorę lęgową, w której się zamyka, larwy karmi dzięki zużywaniu tkanek zapasowych i ulegających histolizie mięśni skrzydeł. W momencie gdy wylegną się pierwsze robotnice, one przejmują pełnione dotychczas przez królową, obowiązki pielęgnacji jajeczek, karmienia larw, zdobywania pokarmu, etc. Królowa od tej pory zajmuje się tylko składaniem jajeczek. Nie wszystkie gatunki są zdolne do zakładania koloni w taki sposób.
Złapałem królową, ale brak jej jednego czułka, czy ona sobie poradzi??
Czułki są bardzo ważne dla mrówek gdyż służą im one do odbierania informacji ze świata zewnętrznego. Królowa z jednym czułkiem jest w stanie przeżyć i z sukcesem wychować potomstwo, przeżyć kolejne fazy rozwoju kolonii i dożyć późnej starości. Jeśli jednak straci jedyny czułek w krótkim czasie czeka ją niestety śmierć.