< Back

Pierwsze pokolenie już się opiekuje królową i co teraz?


Teraz możesz cieszyć się obserwacją całego procesu hodowli. Zaraz po wykluciu się mrówki z kokonu, pancerz jest słaby, bielutki. Należy poczekać kilka dni/tyg. aż stanie się ciemny, czyli nabierze już jako takiej twardości. Z doświadczenia wiem, że nie ma co ruszać młodej koloni wcześniej niż 2 tyg. po pojawieniu się pierwszego pokolenia. Po tym czasie można już podawać miód mrówkom, a także jakieś kawałeczki pokarmu białkowego(kawałek wnętrza owada). Samą probówkę włożyć na jakąś arenę aby mrówki mogły swobodnie żerować, szukać pokarmu i swobodnie regulować wilgotność w probówce. Kolonia zacznie się rozrastać i wtedy należy zacząć myśleć o większym lokum dla naszych podopiecznych.

 

 Jak długo żyją robotnice, a jak długo królowa?


Długość życia robotnic jest na ogół ok. 3-5 razy krótsza niż średnia długość życia królowych. Konkretne liczby są zależne od gatunku. Uogólniając wiek robotnicy waha się od 1/2-5lat. Wiek królowej zależy od znacznie większej liczby czynników, mimo to można przyjąć że żyją od kilku do kilkunastu lat.

 

 Kiedy przenieść kolonię z probówki do większego formikarium?


To zależy od wielkości mrówek. Mrówki większe należy przenieść szybciej. Przykładowo Camponotus przy liczebności 6-10 robotnic powinien być przeniesiony do Formikarium, natomiast Leptothorax nawet przy kilkunastu/kilkudziesięciu robotnicach będzie się czuł komfortowo w małej probówce.

 

 Moje mrówki siedzą w gnieździe i żadna nie wychodzi, czy to normalne?


Mrówki nie wychodzą z gniazda aby „wyprostować nogi”:), lecz po to aby zdobyć pokarm, wynieść ziemię lub resztki, zdobyć wodę do nawilżenia gniazda czy potomstwa, zbudować kopiec, etc. Jeśli mrówki są najedzone, mają wszystko co im jest do życia potrzebne to nie mają powodu aby opuścić gniazdo. Tym samym w opisanej przeze mnie sytuacji jest to normalne.

 

 Kiedy w kolonii pojawiają się pierwsze samce i samice?


Pojawienie się form płciowych zdeterminowane jest wielkością kolonii. Dzieje się to wtedy kiedy robotnice uznają, że kolonia jest na tyle duża, że może zainwestować czas i pokarm dla osobników, które nie przydadzą się kolonii, jeżeli chodzi o wykonywanie pracy. U Lasius niger pierwsze formy płciowe w liczbie kilku królowych mogą się pojawić przy liczbie ok. 1000 robotnic.

 

 Jak długo trwa rozwój od jaja do robotnicy?


Nie da się tego określić jednoznacznie. Jest to zmienna zależna od tak dużej liczby czynników, że nie można nawet ustalić przybliżonych danych. Jedne gatunki potrzebują na to mniej czasu inne więcej.

Szybszy rozwój potomstwa zapewniają:

-optymalna, wysoka temperatura,

-odpowiednie dobowe wahania temperatury,

-nie stresowanie mrówek (ograniczenie wstrząsów, brak diametralnych zmian oświetlenia),

-odpowiedni dla danego gatunku stosunek komór wilgotnych i suchych,

-wysokobiałkowa dieta oraz węglowodany w postaci miodu.